Google Seo

Google Seo Nedir Ne İşe Yarar Neler Yapılmalı Neler Yapılmamalı

Google Seo

Arama motorları arasında google'ın yeri şüphesiz en başta gelmektedir. Google bugüne gelene kadar yaptığı çalışmalar ve geliştiriciliği ile arama motorları arasında zirveye çoktan oturdu.. Bu çalışmalar sadece google'ın hayatımızdaki en önemli arama motoru olmasına yönelik değildi şüphesiz.. En azından netice en iyi olmaya yönelik olsada kullanılan araçlar daha çok web tasarımcıların daha doğru ve daha düzgün web siteleri yapmaya yöneltmekte.. 

Örneğin geçmişten gelen meta tag ( anahtar kelime ) yapısının kaldırılması ; sahtekarlık ve hile ile öne çıkmaya çalışan web yöneticilerinin önüne geçerek google aramaları yapan insanların daha doğru sitelere yönlendirilmesi ile sonuçlandı.. Bu doğru yönlendirme de doğal olarak insanların daha çok google'ı tercih etmesine.. 

Google'da üst sıralarda çıkmak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey : Bunun Hile Hurda ile Bir Yöntemi Yok ! 

Eğer doğru bir çalışma yaparsanız ve " Emeksiz Ekmek Yok " sözü kulağınıza küpe olursa Google Seo konusunda ilerlemeniz kaçınılmaz olacaktır.. 

Google Seo web sitenizde yapacağınız güncellemelerin düzeltmelerin tamamıdır. Yapmanız gereken ilk iş basit ve anlaşılır web sayfaları hazırlamak olmalıdır.. Basitten kastımız sıradan web sayfaları değil ; giren kullanıcının kolayca aradığı içeriğe ulaşacağı web sayfalarıdır.. Ayrıca yapısı gereği her türlü soruna hazırlıklı web sayfalarıdır.. Örneğin sunucunuzda yaşanacak bir yavaşlama sitenizi yavaşlatmamalı, yada içeriklerin görüntülenmemesine sebeb olmamalıdır.. 

google seo mobil uyumluluk

Sitenize giren kullanıcı mobil olması durumunda yanlış tıklamalara yada görüntülenmeyen içeriklere sebeb olmamalıdır.. Siteniz mobilden girildiğinde bile oldukça hızlı içerikler anlaşılır ve tıklamalar kolay olabilmelidir.

Web sayfanızda ne kadar çok görsel kullanırsanız bu görseller sayfanızı oldukça yavaşlatacaktır. Özellikle de mobilden giren kullanıcıların mobil veri yüklemeleri kısıtlı olduğu için ; mobil girişlerde sorun çıkarabilmektedir. Bu yüzden olabildiğince az görsel ve çok açıklamaya yer vermelisiniz. Çok spesifik bir arama olmadığı sürece Google araması yapan kişi genelde bir içerik ( makale tarzı ) aramaktadır. Bu içeriği vermek yerine sadece görselle derdinizi anlatmaya çalışmak eksik bir çalışma olacaktır. 

Web sayfalarında meta tag yani anahtar kelimelerin kullanımının google tarafından durdurulmasının ardından artık sayfalarda başlık etiketleri daha çok önem kazanmaya başlamıştır. H1, H2, H3 etiketlerinin web sayfanızda doğru yerleştirilmiş ve doğru sayıda kullanılması web sayfanızın google aramalarında daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır.. Tabi bu başlık etiketlerinin sayfanın içeriği ile alakalı olması konusunu izah etmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum.

google seo web site hızı

Web sayfalarında yaşanacak sunucu sorunlarından bahsetmiştim. Bu sorunlar her site için yaşanan genel sorunlar.. Eğer sitenize özel bir data center ( veri merkezi ) niz yoksa bir sunucu üzerinde bir ip üzerinden yayın yapıyorsanız web sayfanızda bazı durumlarda yavaşlama olağan hale gelecektir. Bu haller hasıl olduğunda web sayfanızın yüklenmesi yavaşlayacak belkide duracaktır.. Bunun başlıca sebebi ise js ( java script ) ve css (  Cascading Style Sheets ) dosyalarının yüklenmemesinden sebeb olmaktadır. Sayfanızda kullanacağınız her js ve css bir bağlantı açarak yüklendiği için her bağlantı sitenizde yavaşlamaya sebeb olacaktır.. Bu nedenle mümkün olduğu kadar css ve js dosyalarını sayfa içi kodlarla vermeniz doğru bir yöntem olacaktır.. Yada sayısını olabildiğince azaltmak.. 

google seo title descreption önemi

GOOGLE SEO yapılırken en öncelik verilemesi gereken konulardan biriside title ( başlık ) ve Descreption ( açıklama ) alanlarının sayfalara özgü özel olarak doldurulması ve belirli kriterlere göre doldurulmasıdır.. Bir çok seo analizi yapan web sayfalarında title için 70 karakter Descreption içinde 160 karakter yazılması gerektiği söylenmekte.. Biz SEODİZAYN olarak bu rakamlardan bahsetmeyeceğiz.. Burda önemli olan kaç karakter olduğundan ziyade bu etiketlerin sayfanız ile ne kadar uyumlu olduğudur.. İçeriğinizi birebir yansıtan doğru girilmiş title ve descreption yazıları GOOGLE SEO da yükselmenizde temel etken olacaktır.. Doğru yapılandırılmamış title ve descreption etiketi ise GOOGLE da hiç görüntülenmemenize sebeb olacaktır.. 

Google seo backlink

Gelelim Önemli Detayardan Biri Olan Pr Yani Page Rank Önemine.. Google Her Sayfaya 10 Üzerinden Bir Değer Verir.. Buna Kısaca Pr Uzun Yazacak Olursak Page Rank Sayfa Değeri Der. Sayfa Değeri Sayfadaki İçerik ve Onu Tavsiye Eden Siteler Aracılığı ile Ölçülür.. Bunu Bir Örnekle Anlatmak Daha Kolay Olacaktır.. Bir Elektronik Mağazanız Var İstanbulun Herhangi Bir Yerinde Diye Düşünün.. Çevre Esnaf Elektronik Mağazası Arayan İnsanlara Ne Kadar Sizi Tavsiye Ederse O Kadar Müşteriniz Artacaktır Değilmi.. Google'da da Aynı Mantık İşlemektedir. Sizi Tavsiye Eden Site Sayısı Ne Kadar Fazla ise ve Hatta Bu Siteler Ne Kadar Pr si Yüksek Site ise Sizin Değerinizde O Kadar Artacaktır.. Birde Teknik Olarak Sizle Aynı İşi Yapan Siteler Sizi Tavsiye Ediyorsa Ana Bayii Rolü Üstlendiğinizi Düşünerek Daha Öne Çıkaracaktır.. Bu Tavsiye Şekline Biz Backlink ( geri dönüş linki ) Diyoruz. Diğer Sitelerin Html Tagları Arasında Sizin Sitenizin Linki Geçiyorsa ( dost site, yapan site, ana bayi vs. şekillerde ) O Kadar Page Rank Değeriniz Artacaktır. Buda Sıralama da Daha Üste Çıkmanıza Yol Açacaktır..

Bir Diğer Konu da Domain Yaşı.. Domain Yaşı Google ın Değer Verdiği İstatistiklerden Biridir. Eğer Esnafsak Normal Hayatımızda Bizde Aslında Bu Değerlere Çok Dikkat Ederiz.. Yanı Başımızda 3 Gün Önce Kurulmuş Bir Firma Bizden Borç İstediğinde Ne Kadar Güvenir, Yada Yanımızda 10 Senedir Duran Firma Bizden Borç İstediğinde Ne Kadar Güveniriz.. Ayrıca Domainin Bitiş Süreside Bu Güvene Eklenir.. Bu Nedenle Domain Yaşı Ne Kadar Eski ise Googleda Söz Sahibi Olması O Kadar Kolay ne Kadar Yeniyse Googleda Sıralama Edinmesi O Derece Zordur.. 

Güncel ürün ve güncel hizmetler google seo

Google Seo Konusunda En Önemli Başlıklardan Biriside Şüphesiz ki ; Ürün ve Hizmet Güncelliğidir. Google Diğer Arama Motorlarından Farklı Olarak Sayfaların Güncellenme Tarihlerini Kontrol Etmekte.. Sayfa Ne Kadar Güncelse O Kadar Öne Çıkmasına Yardımcı Olmaktadır. Bunu En İyi Haber Sitelerinde Görebilirsiniz.. Sık Sık Haber Girişi Yapılan Siteleri Daha Çok Tarayan Google Daha Fazla İçeriği İndexlemekte ve Arama Sonuçlarında Daha Üst Sıralarda Çıkarmaktadır. 

SEO pazarlama için neden önemlidir?
SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapar ve genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulurlar. Arama genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rakiplerinize göre daha fazla görünürlük ve daha yüksek sıralama, kâr hanenizde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları, kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları başka web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için son birkaç yılda gelişmektedir .

Ayrıca, zengin sonuçlar ve Bilgi Panelleri gibi özelliklerin arama sonuçlarında görünürlüğü artırabilir ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

 

Son Güncelleme 24.03.2021 Saat : 05:04

Google Seo Hakkında Yorumlar

Bu Sayfaya 7 Toplam Yorum Atıldı

 • avatar
  Ali Eroğlu
  27 / 05 / 2018

  merhaba google seo konusundaki makaleniz çok hoşuma gitti bu adımlara dikkat ederek web sayfaları hazırlamaya özen göstereceğim.. google seo hakkındaki makalenizin devamını iple çekiyorum.

  • SeoDizayn Tarafından Cevap
   SeoDizayn
   31 / 08 / 2018

   Google Seo Başlığımıza İlginizden Ötürü Asıl O Şeref Bize Ait.. Teşekkürler

 • avatar
  Mervan TEMEL
  07 / 06 / 2018

  başlık etiketlerinin sayfanın içeriği ile alakalı olması konusunu izah etmek zorunda olduğumuzu düşünmüyorum. demişsiniz ama ben bu konuyu merak ediyorum. kendi şahsi web sayfama google seo yapıyorum başlık etiketlerinin sayfaya özgü olması durumunu pek anlamadım her etiket her sayfada değişmek zorunda mı ?

  • SeoDizayn Tarafından Cevap
   SeoDizayn
   31 / 08 / 2018

   Gerekli Açıklama Sayfamıza Eklenmiştir. İlginize ve Alakanıza Teşekkür Ederiz

 • avatar
  Hatice Varan
  16 / 08 / 2018

  merhaba google seo ve google seo için gerekenleri anlatmışsınız ama domain yaşı yeni olanlar google seo konusunda birşey yapamaz mı ? kısacası domainimiz yeni olunca google seo hizmetinizden faydalanamazmıyız ?

  • SeoDizayn Tarafından Cevap
   SeoDizayn
   31 / 08 / 2018

   Hatice Hanım, eğer Domaininiz Çok Yeniyse Yapılacak Çalışma Sizi Çok Değersiz Anahtar Kelimelerde Çıkaracaktır. Google Seo Yapılanmasında Güven Esastır. Ne Kadar Eski Siteniz Varsa O Kadar Kolay Çıkarsınız. Yeni Domainlerde Çıkar Tabiki Ama Süreç Daha Fazla, Maliyet Daha Fazla Olacaktır.

 • avatar
  Müslüm Ateş
  02 / 09 / 2018

  google seo hakkındaki makaleniz için teşekkürler.

  • SeoDizayn Tarafından Cevap
   SeoDizayn
   03 / 09 / 2018

   Çok yakında makalenin devamını da yayınlayacağız.. İlginize Teşekkür Ederiz.

 • avatar
  Hüseyin karaca
  01 / 10 / 2018

  merhaba google seo makaleniz çok hoşuma gitti. teknik açıdan çok herkesin anlayacağı dilde yazmanızda gerçekten çok iyi olmuş. herkes için açıklayıcı olacaktır. teknik konuları bulabilirler ama genel anlatım hiç bi yerde yoktu. ben kendimde web yazılımcıyım ve google seo yapıyorum. bir kaçı dışında çoğunu biliyordum zaten. emeklerinize sağlık

  • SeoDizayn Tarafından Cevap
   SeoDizayn
   01 / 10 / 2018

   Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz Hüseyin bey. Google Seo konusunda yaptığınız yada yapacağınız çalışmalarda başarılar dileriz.

 • avatar
  Hüseyin Yaman
  02 / 07 / 2020

  Makalenizi okudum ve sizinle çalışmak istiyoruz ama domainimiz bir yıllık nasıl bir çözüm bulabiliriz ?

 • avatar
  Süleyman Karaveli
  13 / 09 / 2020

  Serhat bey'den Google Seo hizmeti isteğinde bulunduk ama bize hazır yazılım kulladığımız için Google seo'ya uyumlu olmadığımızı söyledi ve nedeni bize açıkladı ve bizde web sitemizi serhat bey'den google seo'ya uyumlu web sitesi yapmasını istedik. Firmamız olarak seodizayn.com.tr ile çalışmamızın amacı iş bitirme garantili çalışmalarıdır. Diğer google seo hizmeti veren firmalar bizden aylık ücret talebinde bulundu ama ne yazıkki google seo'da hiç bir yere gelemedik ama seodizayn'a güveniyoruz çünkü bizden seoda ilk sayfaya çıkmadan herhangi bir ücret talebinde bulunmayacaklarını söylediler.

Yorum Yaz

Benzer Konular

Web Dizayn - Template Seçimi
 • 29 / 08
  2019
SEO UZMANI
 • 01 / 01
  2020
Web Sitesi Yapan Firmalar
 • 11 / 07
  2018
Google Seo Yapan Firmalar
 • 11 / 07
  2018
SSL Sertifikası ve Seo Uyumu
 • 26 / 10
  2019
Seo Uyumlu Web Tasarım, Seo Uyumlu Web Sitesi
 • 16 / 07
  2018
Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız. Detaylar
Whatsapp Hızlı Mesaj
ARA